fbpx
Zpět na blog

Podivně se vyžívám ve zbavování se věcí.

Když jsme se před pár lety s rodinou stěhovali z domu do bytu, měl jsem radost, že procházím a vyhazuji staré nepotřebné věci a dělám tak prostor pro nové. Cítil jsem, že se nový prostor nepřibýval jen fyzicky, ale i v mé hlavě – prostor pro nové zážitky a zkušenosti. Stejně jako před odletem na roční pobyt v Austrálii jsem se i při stěhování těšil na krok do neznáma. Asi mám od přírody rád změny a jsem za to rád.

Tento příspěvek ale není jen o velkých změnách. Je spíše o těch malých, na první pohled nepatrných, které můžeme dělat pravidelně a bez velkých příprav a které přitom mají dlouhodobě pozitivní efekt na náš život.

Na scénu přichází minimalistický minimalismus.

Minimalismus byl původně umělecký směr, který vznik v polovině 20. století, ale dnes má již přesah snad do všech oblastí života a obzvlášť v posledních letech získává na popularitě.

Podle Wikipedie je minimalismus směr, ve kterém

„…použití jednoduchých prostředků slouží pro dosažení maximálního účinku. Odstranění všeho nepodstatného umožňuje divákovi, posluchači nebo čtenáři intenzivně vnímat základní a důležité složky díla.“

Slovo „dílo“ si v této definici vyměňte za „život“ a z minimalismu dostanete směr, který pomáhá lépe žít.

Vývoj trendu minimalismu Trend celosvětového vývoje popularity slova „minimalist“ od roku 2004 do přítomnosti[/caption]

Umění minimalismu – jak mít, dělat a být méně a proč by vás to mělo zajímatMinimalismus úzce souvisí s tématem udržitelnosti a je reakcí na konzumní společnost. Možná právě proto se stává stále populárnějším.

Minimalismus zahrnuje zvažování, zda má cenu koupit si to, co si chcete koupit. Minimalista nežije pod skálou, ale preferuje kvalitu před kvantitou a vystačí si s několika kvalitními kusy oblečení nebo nábytku. Minimalista ví, že méně je více.

Lepší pohled na věc získáte od Matta. Vydržte minutu.

Jak konkrétně využít minimalismus pro zkvalitnění svého života

Rozlišuji tři směry, ve kterých lze začít ubírat a osekávat, aby zbylo jen to esenciální – co máte, co děláte a kým jste. Tyto tři oblasti spolu úzce souvisí a navzájem se ovlivňují.

Co máte

Když se lidé dozví o minimalismu, většinou začnou se svým šatníkem. Vytřídí oblečení, které nenosí, a mají hotovo. Začali redukovat to, co mají. Je to dobrý začátek a já sám se cítím spokojenější, když můžu z šuplíku vytáhnout jakékoliv triko a to si obléknout, aniž bych musel přemýšlet, jestli mám dnes nějaké schůzky a jaké triko si na ně vzít můžu a jaké ne.

Podobně můžete redukovat psací potřeby, nádobí, elektrospotřebiče (vážně potřebujete 3 mixéry s 10 různými nástavci a 5 hrnců?), hygienické potřeby, plastové obaly, které kupujete, dárky, které dáváte i potraviny, které jíte. Stále je to ale jen začátek.

Co děláte

Sundali jste všechny nepotřebné věci z psacího stolu a odstranili záplavu ikonek z plochy, darovali knihy, které už nebudete číst a vyházeli staré účtenky a věrnostní kartičky. Je čas zaměřit se na to, co děláte.

Sepište si na kus papíru všechny aktivity, které vám během týdne zabírají čas. Sepište si s kým se scházíte, na čem pracujete, jak trávíte víkendy, jak často jezdíte v autě nebo MHD, co čtete a kolik času trávíte na Instagramu a Messengeru.

Druhým krokem je zamyslet se, jestli tyto aktivity přispívají k tomu, čeho v životě chcete dosáhnout a kam směřujete. Potřebujete se každý večer dívat na seriál, když chcete rozjet podnikání? Jestli jo, tak super, ale opravdu si u každé položky narovinu řekněte, proč ji věnujete čas a jestli v tom chcete pokračovat. Stejně důležité jako to, co děláte, je totiž to, co neděláte. Já se rozhodl, že si vždy v neděli po naplánování týdne „uzavřu“ kalendář a nepřijmu na daný týden žádné nové schůzky nebo úkoly, i pokud by se zdály zajímavé nebo důležité. Nutí mě to lépe plánovat a nenechat si své plány zbořit tím, co chtějí ostatní.

Stejně tak jsem se rozhodl odložit realizaci několika nových zajímavých projektů, abych se mohl zaměřit na aktuální projekty, které mají prioritu. Také jsem odstranil každoranní rozhodovací paralýzu z přemýšlení nad tím, co si dát k snídani, a většinu dní jím jedno ze dvou jídel, které mi chutnají a po kterých mám nejvíce energie.

Kým jste

Co máte a co děláte z velké míry ovlivňuje to, kým jste. Nehodlám zabíhat do otázek života a vesmíru a dumat nad tím, kdo doopravdy jsme, ale mluvím o našich vlastnostech, přesvědčeních a chování. Zjistil jsem, že jedny z nejdůležitějších hodnot jsou pro mě pohoda a ambice. Pohodou nemyslím setrvávání na jednom místě a život v teple a jistotě, ale mentální pohodu, kdy jsem v klidu, pozitivně naladěn, v přátelském prostředí a vím, kam jdu. Rozhodl jsem se, že jsem pohodář, který si jde za svými sny, a tak mám a dělám takové věci, které to podporují (nebo se o to alespoň snažím).

Minimalismus je o tom zaměřit se na to, co je pro vás nejdůležitější. Nemyslím si proto, že je dobré snažit se být vším najednou – skvělý student, odhodlaný podnikatel, humorem sršící extrovert, olympijský sportovec, michelinský kuchař, uznávaný autor a televizní hvězda. Stanovte si své hodnoty a nenechte se strhnout vším, co v dnešní době můžete. Akorát roztříštíte svou energii do všech směrů místo toho, abyste opravdu vynikli v tom, na čem vám záleží.

Začít můžete dnes

Minimalismus není kult pro několik vyvolených. Myšlenky minimalismu můžete začít aplikovat ještě dnes. Začněte s tím, co máte – stačí se rozhlédnout kolem sebe. Nechte si kolem sebe jen ty věci, které vám dělají radost a na věci „někdy se to může hodit“ se vykašlete. Poté pokročte k tomu, co děláte – na denní, týdenní, roční bázi – a přejděte k tomu, kým jste.

Snad vás tento článek inspiroval k tomu vyfiltrovat ze svého života šum a vytvořit si prostor kolem sebe i v sobě. Ten proces zastavení se a podívání se na svůj život z nadhledu miluji – baví mě analyzovat, co bych mohl dělat lépe a jaké změny do svého života implementovat. Realizace už není vždy stoprocentní, ale někde se musí začít! 🙂

Jaký máte názor na minimalismus? Máte své vlastní metody a způsoby, jak ho využíváte?

Newsletter icon

4-6 tipů týdně

Jednou týdně ti pošlu krátký výcuc nejzajímavějších informací o podnikání a osobním rozvoji. Žádný spam, jen konkrétní nástroje, knihy, videa, myšlenky a life hacky. To vše ve 4-6 odrážkách.