fbpx
Zpět na blog

Pracuji doma v bytě 1+1, většinu práce dělám z klávesnice a být celý den (a někdy celý týden) zavřený v jedné místnosti mi nedělá dobře. Vlastně mi to dělá hodně špatně. Často se mi stávalo, že jsem neměl motivaci k práci a myšlenka na zasednutí k počítači mě odpuzovala.

Rozhodl jsem se přijít na to, jak si zpříjemnit čas strávený prací a aktivně začal měnit své pracovní prostředí, což spolu se snížením stresu přineslo i vyšší produktivitu. Dokonce se mi o něco zlepšila paměť! Změna prostředí vašemu mozku umožní lépe se zakotvit a spojit si různé momenty dne s různými vizuálními záznamy, takže vás otázka „co jsi měl k obědu“ tak často nevyvede z míry.

Vytvořil jsem si své rituály, které zahrnují práci v jiných prostorách v různých dnech a nešel bych zpět. Jak někdo dokáže každý den 8 hodin pracovat z kanclu (a ještě třeba z open officu?) mi nejde na rozum, smekám. Každopádně, jestli pracujete od 9 do 5 v kanclu, i pro vás mám tipy, jak si zpříjemnit prostředí kolem sebe a být produktivnější.

Kam za změnou prostředí?

Atmosféra kavárny

Kavárny
Někdo ten ruch kolem sebe miluje. Za šedesát korun nebo kolik vás bude stát kafe získáte několik hodin „coworkingu“ v příjemném prostředí, které si sami vyberete. Má kritéria výběru kaváren na pracovní povalování jsou: 1) útulná atmosféra 2) servírka se neptá každých 5 minut co bych si přál 3) zásuvky 4) pohodlné sezení 5) vzdálenost do kilometru od bytu.

Knihovny
Tiché knihovny vám mohou pomoct soustředit se, přestat prokrastinovat a dokončit práci, u které nechcete být vyrušováni. Na mě je popravdě to ticho až příliš hluboké, téměř rušivé.

Dovolená
Ať už zahraničí nebo Česko, čas od času je skvělý pocit vypadnout někam, kde to neznáte. Odjeďte na prodloužený víkend do jiného města nebo do přírody a vyhraďte si tak čas na přemýšlení nebo efektivní práci bez vyrušování.

Coworkingy
V Praze jich je spousta – Impact Hub, WorkLounge, Opero, Node5,… no prostě zadejte „coworking (město)“ do Googlu a je to. Coworkingy jsou vhodné zejména pro freelancery a lidi pracující z domu, kteří nemají takový kontakt s lidmi. Takhle se dostanete mezi lidi, kteří na něčem makají, a tak budete makat i vy. Na druhou stranu musíte zvážit, jestli vám to za výši poplatků stojí.

Jak upravit stávající prostředí?

Kvalita místa, ve kterém pracujete nebo trávíte čas, odráží kvalitu práce, kterou odvedete. Vaše tělo a mysl podvědomě reagují na stimuly z okolí, ať chcete nebo ne.

Faktorem, který hraje velkou roli, je světlo. Dostatek světla = fajn, nedostatek světla = ne moc fajn. Rád bych se naučil nebýt závislý na počasí, ale jsem. Když je slunečno, cítím se šťastnější. I když je ale zataženo, můžete si prostředí kolem sebe upravit tak, abyste přijímali co nejvíce světla. Posuňte si stůl do jiné části místnosti. Nezatahujte přes den záclony. Kafčo pauzu si dávejte na balkoně nebo u otevřeného okna a oběd snězte v parku, ne u počítače. Často větrejte. Místo dlouhého rukávu si vezměte krátký.

Důležité jsou také barvy kolem vás. I pokud se nevyznáte v psychologii barev, určitě znáte základní poučky – modrá tlumí, zelená podporuje kreativitu, červená je vášnivá, šedá způsobuje depky. Na každého mají barvy rozdílný vliv, i třeba podle toho, jestli jste žena nebo muž, ale většinou tyto základní poučky platí.

Většina prací se neobejde bez administrativy nebo jiné práce na počítači, takže byste měli dbát na to, na čem sedíte. Kupte si lepší židli, střídejte ji s míčem nebo pracujte ve stoje, kdykoliv to jde. Populární jsou stoly, které můžete libovolně polohovat a buď u nich stát nebo sedět. Nejsou levné, ale určitě se vyplatí – také si na jeden brousím zuby. Všeobecně ale platí, že čím méně sedíte, tím lépe.

Zpříjemněte si své pracovní prostředí

Klíčová je i teplota místnosti. Moc velká kosa a umrznou vám prsty, přílišné vedro a zpotí se vám zadek. Chce to najít dobrý balanc. Jestli jste v kanceláři a nejste dostatečný alfa samec nebo samice na to, abyste mohli ovlivnit otevírání a zavírání oken, mějte při sobě deku nebo USB větrák.

Lépe se pracuje v čistém prostředí. Jestli razíte teorii organizovaného chaosu, jste jen líní si uklízet, tak jako já. Pravdou ale je, že sklizený pracovní stůl umožní více se soustředit na aktuální úkol, protože váš mozek má méně bodů, mezi kterými může těkat („hele, kámo, co ten obal od jogurtu, uklidíš ho teď nebo až za chvíli?“).

Stejné to je s výzdobou. Nic se nemá přehánět, ale přijde mi fajn zútulnit si prostor kolem sebe třeba tím, že si na zeď pověsíte hezký obraz a na poličku dáte (nenáročnou) kytku.

Vyřešili jsme to, co vidíme a pociťujeme, teď je čas zaměřit se na to, co cítíme. Tohle asi není třeba vysvětlovat. Pracuje se vám líp, když z koše cítíte rozkládající se makrelu, nebo když se z difuzéru na stolku line vůně mátového esenciálního olejíčku? Jestli radši při práci čicháte rybu, doporučuji nudz. Ohledně olejíčků a vůní – můžete si zkusit vytvořit reflex produktivity, stejně jako Pavlovovi psi slintali, když slyšeli zacinkání, vy se při ucítění určité vůně začnete automaticky soustředit.

Redukujte šum. Pro zvýšení produktivity vyblokujte všechny potenciální distrakce, které by vás mohly rušit. Vypněte si notifikace. Nasaďte si sluchátka, aby vás kolegové nerušili s hloupými dotazy. Řekněte servírce, že za ní přijdete, až něco budete chtít. Vypněte nepotřebná okna v prohlížeči a nastavte si jedinou neměnnou tapetu plochy.

Další tipy a triky

Účinným způsobem, jak zvýšit produktivitu, je vytvoření rituálů.

Abyste využili výhod změny prostředí, nemusíte ho měnit každých pár hodin. Využijte dávkování a zvolte si konkrétní prostředí pro různé typy úkolů a dělejte to tak pravidelně každý týden. V pondělí budete psát články z kavárny. V úterý vyřídíte administrativu z coworkingu. Na středu si naplánujete všechny schůzky. Ve čtvrtek budete programovat weby v temném sklepě…

Principem je vytvořit si prostředí, ve kterém děláte POUZE to, co chcete dělat. Váš rituál může být takový, že čapnete kafe z oblíbené kavárny na cestě do práce, v tramvaji si pustíte připravený playlist a po příjezdu do kanceláře nasadíte sluchátka, zapnete časovač na 90 minut a vyřešíte nejdůležitější úkol dne. Takto to budete dělat opakovaně a zvládnete mnohem více práce v méně času. Hlavní totiž není pracovat dlouho, ale chytře. Zde píšu o dalších možnostech rituálů.

6 náhodných tipů pro zvýšení produktivity pomocí změny prostředí:

  • Místo napsání mailu zavolejte. (Nebo za tím kolegou v místnosti naproti zajděte osobně, duh…)
  • Co nejvíce pracujte venku – co takhle brainstorming přenést na terasu?
  • Networkujte a poznávejte nové lidi. Neseďte jen ve své bublině.
  • Pravidelně se protahujte. Krátká procházka nebo strečink dodá novou dávku inspirace lépe než kofein.
  • Změňte práci. Jestli děláte pořád to samé a nebaví vás to, co takhle novej job? Kdo říká, že musíte celý život strávit v jednom zaměstnání? (Kdo říká, že musíte být zaměstnaní? #podnikánínebodávkytakyfajn)
  • Zvolte jinou trasu na cestu do školy nebo práce. Je to sice delší, ale zato horší cestou.

Teď je řada na vás

Trávíte příliš času v jedné místnosti? Je čas změnit prostředí nebo si zpříjemnit to aktuální. Naučit se mít rád změnu je podle mě dovednost, která hodí celý život, tak proč ji netrénovat.